2008

 

18.12.2008

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 18.12.2008 kolejnym tematem w ramach spotkań Klubu Podróżników był Paryż i prezentacja pani Aleksandry Szafranek pt. "Wspomnienia z Paryża".

   
Wieża Eiffla
 
Statki na Sekwanie
Centre Georges Pompidou

   
Luwr 1
 
Luwr 2
Katedra Notre Dame

 


11.12.2008
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
11.12.2008 miało miejsce kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego, na którym Adam Michalak przedstawił swoją prezentację pt. "Kawałek Afryki: Egipt i Kenia".

 

     
Mombasa
 
Kilimandżaro
Amboseli National Park
wioska Masajów

     
Nakuru National Park
 
agama czerwonogłowa
Nakuru National Park
przewodnik po ziemi Masajów


06.12.2008

Mikołajki w Akwarium Gdyńskim
W sobotę 06.12.2008 w Akwarium Gdyńskim wszystkie dzieci miały okazję wziąć udział w niepowtarzalnych "szaleństwach" mikołajkowych.

 

     
 
Wiele radości i uśmiechu zapewniły dzieciom zabawy, gry i konkursy z nagrodami prowadzone przez aktorów Teatru Miejskiego.

 

     
 
Nie mogło zabraknąć samego Świętego Mikołaja, który rozdawał słodycze i prezenty przygotowane wcześniej przez rodziców.

 


27.11.2008
Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
W czwartek 27.11.2008, w Sali Kinowej Akwarium, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników. Tym razem o swojej przygodzie "Jachtem wzdłuż wybrzeży Dalmacji" opowiedział Włodzimierz Kessler. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tej wyprawy

 

     
Bunkier dla łodzi podwodnych
 
Miasto Hvar
Miasto Korcula
Wyspa Lastovo

     
Ruiny zamku piratów - wyspy Kornati
 
Split
Stara Marina - Zadar
Miasto Trogir


26.11.2008

Ośmiornica olbrzymia już w Akwarium Gdyńskim!
Akwarium Gdyńskie zaprasza na ekspozycję z nowymi okazami. Nową mieszkanką jest ośmiornica olbrzymia (Enteroctopus dofleini) i sześć dużych rozgwiazd z gatunków Pisaster brevispinus oraz Pycnopodia helianthoides. Ośmiornica, zwana także pacyficzną wraz z "towarzyszkami" przybyła z Kanady z północnego Pacyfiku. Należy do gatunku największych ośmiornic na świecie. U dorosłego osobnika rozpiętość ramion sięga 10 metrów, a ciężar dochodzi do 90 kg. Te niezwykłe głowonogi zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim inteligencją!

   

W środę o godzinie 12:30 odbyło się uroczyste wpuszczenie nowych mieszkanek do akwarium ekspozycyjnego na I piętrze. Luiza, bo takie imię zostało nadane ośmiornicy, zauroczyła wszystkich zwiedzających swoim zachowaniem, kształtami, które przybierała, a przede wszystkim feerią barw, którą zaprezentowała! Po wpuszczeniu do specjalnie przygotowanego zbiornika, ośmiornica opadła niczym spadochron na dno, po czym zaczęła powoli badać swoimi mackami każdy zakątek akwarium. Z gracją przechodziła z jednej na drugą stronę zbiornika, pokazując w szybie piękno swoich ośmiu ramion i dwa rzędy przyssawek. Czasem przysiadła i wówczas można było ją zobaczyć w całej okazałości, jej teleskopowe oczy i głowę otuloną mackami. Wszystkim zwiedzającym, dziennikarzom, kamerzystom, dzieciom, a przede wszystkim samym pracownikom, dech zaparło z wrażenia. Następnie w Sali Kinowej został wyświetlony film edukacyjny o ośmiornicy, dzięki uprzejmości telewizji Da Vinci Learning, a także Artur Krzyżak opowiedział kilka ciekawostek o ośmiornicy z punktu widzenia biologii. Zabawki, które dostała Luiza, zostaną jej przekazane za klika dni, kiedy już oswoi się z nowym miejscem i wówczas zacznie się nimi interesować.

   

Luiza jest młodą samiczką, której długość ramion może sięgać do 1 metra, a masa to ok. 3 kg. Ulubionym jej daniem są kraby, ale głównie karmiona jest mrożonymi krewetkami. Ośmiornica jest sprytnym drapieżnikiem, dlatego też jej akwarium będzie dobrze zabezpieczone, ponieważ dzięki budowie swojego ciała, potrafi przecisnąć się przez najmniejszą szczelinę. Temperatura wody, w której będzie przebywać, to 10 st. Celsjusza. Jest to zwierzę zimnowodne i do tego dość wrażliwe, dlatego Akwarium zapewni jej wszelkie możliwe wygody. Przede wszystkim nie wolno robić jej zdjęć z lampą błyskową i tego Akwarium będzie najbardziej przestrzegać.

 


13.11.2008

Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego
13 listopada 2008, w czwartek, o godz. 17:00 odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Podróżników po wakacyjnej przerwie. Tematem spotkania były: "Najmniejsze państwa Europy", o których opowiedział Janusz Wąsowski.

 


24.10. - 21.11.2008

Wystawa fotograficzna "Fish Eyes" Adama Adamskiego w Galerii Akwarium
 

Zapraszamy do Galerii Akwarium na parterze budynku na wystawę fotograficzną pt.: "Fish Eyes". Autorem jest Adam Adamski z Muzeum Przyrodniczego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zajmuje się fotografowaniem przyrody. Od piątku, tj. od 24 października do 21 listopada br., można podziwiać 36 jego prac fotograficznych, które ukazują artystyczny sposób patrzenia na rybę, a właściwie na jej szczegół - oko. Sam autor twierdzi, że pierwsze zdjęcie rybie zrobił właśnie w Akwarium Gdyńskim, dlatego tym bardziej zapraszamy, bo trzeba to zobaczyć na własne oko. Wejście do Galerii w cenie biletu wstępu do Akwarium. >>

 

 

 

 

 

 

 


11-19.10.2008
Europejski Tydzień Rekina 2008 - Ratuj rekiny z Akwarium Gdyńskim
Akwarium Gdyńskie przyłącza się do akcji Europejskiego Tygodnia Rekina 2008, która będzie trwała w całej Europie od 11 do 19 października 2008 roku. Akcja ma celu uświadomienie europejczykom, że rekiny i gatunki pokrewne trzeba chronić, wbrew powszechnemu myśleniu, że to one zagrażają ludziom. Około sto milionów rekinów i płaszczek ginie co roku na skutek połowów zamierzonych (niekiedy jedynie dla płetw) lub przypadkowych (jako przyłowy). W wyniku tych działań 1/3 populacji rekinów jest zagrożona wyginięciem. Podczas Europejskiego Tygodnia Rekina w całej Europie będą podpisywane petycje, które zostaną przekazane Komisji Europejskiej w celu zmiany prawa dotyczącego ochrony rekinów oraz ustanowienia limitów połowowych zalecanych przez naukowców. Petycje będzie można podpisywać w Akwarium oraz bezpośrednio na stronie internetowej organizacji The Shark Alliance: www.sharkalliance.org/petition08.
W Akwarium wolontariusze będą udzielać dodatkowych informacji na temat rekinów zamieszkujących morza otaczające Europę.
 
 
Ponadto będzie można na żywo zobaczyć 2 rekiny czarnopłetwe i żółwia zielonego, które przebywają w Akwarium w zbiorniku hodowlanym zwykle niedostępnym dla zwiedzających, a także zobaczyć film na temat rekinów w Sali Kinowej Akwarium. W zeszłym roku podczas trwania Europejskiego Tygodnia Rekina, zostało zorganizowanych ok. 100 imprez i zebranych ponad 20000 podpisów w całej Europie. W tym roku akcja przewidywana jest na większą skalę i petycje zostaną przekazane bezpośrednio urzędnikom stanowiącym prawo europejskie w zakresie ustanawiania limitów połowowych i ochrony zagrożonych gatunków rekinów. Przyłącz się do akcji ratowania rekinów. Oddaj swój głos w Akwarium Gdyńskim podczas trwania Europejskiego Tygodnia Rekina!
Więcej informacji na www.europeansharkweek.org.
Gra dla dzieci na stronie www.sharkalliance.org/hugo/ - pomóż rekinowi Hugo odnaleźć drogę do domu.

 


08.10.2008

Konferencja w Akwarium

"Określenie wielkości odrzutów (tzw. discards) w połowach dorsza bałtyckiego i dalszego postępowania z nimi w przypadku wprowadzenia rybołówstwa bez odrzutów (no-discard fisheries)" znanego również pod nazwą Projektu 4 kutrów"
Spotkanie odbyło się w Sali Kinowej z udziałem rybaków, którzy dyskutowali na temat limitów połowowych dorsza w Morzu Bałtyckim. Został przedstawiony pełny raport wraz z ostatecznymi danymi połowowymi, danymi biologicznymi i ekonomicznymi. Szczegółowe informacje na stronach Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

 

     

 


08.10.2008

Pasowanie na ucznia w Akwarium
Dzisiaj o godzinie 9:00 odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia wszystkich pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 31 w Gdyni. Z tej okazji licznie przybyli rodzice i nauczyciele. Po części oficjalnej, uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzali Akwarium i na pewno takie pasowanie na ucznia długo pozostanie w ich pamięci.

 

     

 

     

 


07.10.2008
Wystawa w Galerii Akwarium "Bałtyk - więcej chętnych niż ryb"
Akwarium ma zaszczyt zaprosić na wystawę ekologiczną, którą stworzyła Federacja Zielonych GAJA. Dotyczyć ona będzie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. >>

 


27.09.2008

Akwarium i sport
Akwarium Gdyńskie bierze czynny udział w organizowaniu wolego czasu dla dzieci i młodzieży, nie tylko w ramach murów Akwarium, lecz także w terenie. Wspomagamy młodych piłkarzy z Redy - Uczniowski Klub Sportowy 1, którzy może kiedyś będą reprezentować nasz kraj.

 

     

 


9/10.08.2008
Gdynia Match Race 2 - relacja z tarasu Akwarium Gdyńskiego
W miniony weekend odbyły się regaty meczowe Gdynia Match Race - Grade 3, w ramach Polish Match Tour - pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce. Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych, na który składa się 11 imprez Pucharu Polski, rozgrywanych na akwenach całego kraju. Najlepszych 8 zawodników cyklu weźmie udział w Meczowych Mistrzostwach Polski, które odbędą się w sierpniu br. w Sopocie.
Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W 2008 r. rozgrywana jest druga edycja cyklu. Regaty były też częścią "Festiwalu Żeglarskiego" oraz targów "Wiatr i Woda - na wodzie" trwających przez weekend się w Porcie Jachtowym i odbywały się tuż przy falochronie Mariny Gdynia, z bazą na tarasie Akwarium Gdyńskiego, z którego mogliśmy podziwiać te widowiskowe wyścigi.
"Po raz kolejny prezentujemy mieszkańcom Trójmiasta ideę regat meczowych, które, w naszym odczuciu, są sportem bardzo widowiskowym i emocjonującym. Wyścigi są krótkie, bardzo dynamiczne, rozgrywane blisko widzów i na bieżąco komentowane, dzięki czemu mogą oni z brzegu obserwować zmagania najlepszych i poczuć niezwykłą atmosferę regat żeglarskich. W Gdyni organizujemy regaty Polish Match Tour już po raz piąty."- dodaje Jerzy Sawicki, sędzia główny regat. W zawodach wzięło udział 12 załóg z 3 krajów, w tym polska czołówka polskich sterników przygotowujących się do startu w Mistrzostwach Polski. Faworytami imprezy byli aktualny Mistrz Polski Marek Stańczyk, (poz 28 w rankingu Pucharu Świata ISAF), Przemek Tarnacki (poz 48) i Karol Górski - lider rankingu Pucharu Polski i Polish Match Tour. Na starcie pojawił się również Piotr Tarnacki - 3 krotny Mistrz Świata w klasie Micro i wielokrotny Mistrz Polski.

 

   

 

Po dwóch dniach wyścigów Marek Stańczyk pokonał w finale Karola Górskiego 3-0. W małym finale Tobiasz Zajączkowski pokonał 2-1 załoge Artura Pomorskiego i zajął 3 miejsce. Wcześniej w półfinałach Pomorski uległ Stańczykowi 2-1 a Stańczyk zwyciężył Zajączkowskiego 2-0. Relacje z regat prowadziło TVNTurbo i TVNMeteo w specjalnie produkowanym programie żeglarskim. Ponadto wszelkie informacje nt regat i wyników można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl. Prezentowane informacje oraz zdjęcia zostały zaczerpnięte ze strony www.polishmatch.pl.

 

   

 


28.07.2008

Kraby kamczackie - nowi mieszkańcy Akwarium Gdyńskiego
Akwarium Gdyńskie ma atrakcję na skalę europejską - od poniedziałku 28 lipca br. w Akwarium mieszka sześć młodych, aczkolwiek niemałych krabów kamczackich.
To jedne z największych skorupiaków na świecie i Gdynia jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można zobaczyć takie kraby żywe. Najbliższe Oceanarium, które je posiada, znajduje się w Berlinie.
Znane głównie z talerzy, kraby kamczackie, zaskakują swoimi gabarytami. Już teraz mają ok. 70 cm rozpiętości, a dorastają nawet do dwóch metrów! Występują w zimnych wodach północnego Pacyfiku na głębokości co najmniej 200 m. Nasze kraby pochodzą z Morza Beringa i są to samiczki. Zależało nam na pozyskaniu młodych osobników, żeby przyzwyczaiły się do zbiornika.
Czekaliśmy na kraby ok. 5 miesięcy, a całą operację odłowu i transportu do Gdyni zrealizowała nam norweska firma.

 

   

 

Na wolności młode kraby kamczackie między pierwszym a czwartym rokiem życia formują duże stada liczące nawet 500 000 osobników. Są drapieżnikami i zjadają niemal wszystkie zwierzęta morskie. Dożywają w naturalnym środowisku do 30 lat, a w sztucznych warunkach do około 3 lat. Gatunkowi, intensywnie wykorzystywanemu gospodarczo, grozi przełowienie. Poławianie ich jest bardzo niebezpieczne, tym bardziej, że łowi się je tylko przez 14 dni w roku podczas sztormów, i tylko przez specjalnie do tego przygotowane jednostki. Przez to ich cena jest wysoka.

 

   

 

Kraby zamieszkały w zbiorniku z podwójną szybą, wyposażonym w odpowiedni system chłodzenia tak, aby temperatura wody nie przekraczała 8 st. C. Można je podziwiać w okresie wakacyjnym codziennie od 9:00 do 20:00. Uroczyste przywitanie krabów przygotowała Edukacja Morska działająca w Akwarium wraz z dziećmi z Samorządowego Przedszkola nr 18 w Gdyni.

 


01.06.2008
VI Bałtycki Festiwal Nauki
Akwarium Gdyńskie i Morski Instutut Rybacki wzięły udział w VI Bałtyckim Festiwalu Nauki.
Jak w poprzednich latach nie można było narzekać na brak atrakcji.

 

   


11.04.2008
Spotkanie Klubu Podróżników
W czwartek 10 kwietnia o godzinie 17.30 w Akwarium Gdyńskim, Aleja Jana Pawła II nr 1 odbyło się spotkanie Klubu Podróżników.
Prezentację "Spływ rzeką Douro w Portugalii - 2007" przedstawili państwo Celina Mróz i Jarek Frąckiewicz. Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami, gdyż Klub Podróżników Akwarium Gdyńskiego ogłasza przerwę w organizowaniu spotkań.
Życzymy udanych podróży w nadchodzącym sezonie turystycznym i zapraszamy na nasze spotkania po przerwie tj. w październiku.

 

   


17.01.2008
Spotkanie Klubu Podróżników
W czwartek 17 stycznia w Akwarium Gdyńskim, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników
Zaprezentowany temat : "Ameryka Centralna - obszar kontrastów".
Jest to podsumowanie wędrówki przez osiem krajów Ameryki Centralnej - od Meksyku po Panamę.
Podczas pokazu przedstawione były zarówno regiony chętnie odwiedzane przez turystów, jak i te, do których rzadko kiedy dociera ludzka stopa. Poznawaliśmy kulturę, florę i faunę tego regionu. Prezentację przedstawił p. Michał Witkiewicz, podróżnik, wykładowca trójmiejskich uczelni wyższych, doradca samorządowy, dziennikarz, fotografik, sekretarz Polskiego Klubu Przygody. Członek wielu organizacji naukowych i podróżniczych (m.in. National Geographic Society). Od wielu lat aktywnie uprawia turystykę, zwłaszcza górską. Przemierzył większość krajów europejskich, ponad połowę Azji, kraje Afryki i Ameryki Południowej. Wędrował po bezludnej, lodowatej tundrze i walczył o życie w kazachskim stepie, pił archi z mongolskimi notablami i jadł szczury z kurdyjskimi przemytnikami, brodził po pas w błocie w syberyjskiej tajdze i przedzierał się przez las na... chińskim murze.
Do jego największych osiągnięć należy zaliczyć pieszo-pontonowe, samotne ekspedycje - wzdłuż granicy Europy z Azją i w poprzek Ameryki Południowej, za które został wyróżniony w konkursie Kolosy w roku 2003 oraz 2005 - najbardziej prestiżowej nagrodzie w środowisku polskich eksploratorów i zdobywców.


13.01.2008
Pirackie ferie w Akwarium Gdyńskim
W tym roku przewodnim tematem ferii w Akwarium Gdyńskim byli piraci.
Dwa tygodnie gier, zabaw, szaleństw i niespodzianek rozpoczęły się już w niedzielę (13.01.2008), spektaklem teatralnym przygotowanym przez dwóch aktorów "Teatru Klapa", czyli Koperka i Kminka.
Codziennie nasi najmłodsi goście poznawali świat piratów i morskich zwierząt. Był też czas na pracę artystyczna w "Pirackiej Pracowni Plastycznej". Dzieci poszukiwały także skarbu, który jest nieodzownym elementem pirackich opowieści.
Pełne wrażeń były również weekendy. W sobotę (19.01.2008), wszyscy bawiliśmy się przy szantach. W niedziele (13 i 20.01.2008), z zapartym tchem oglądaliśmy przedstawienia teatralne: "Jak Paweł i Gaweł" i "Nowe Szaty Cesarza".
W drugą sobotę ferii (26.01.2008) pirackie zabawy i konkursy przeplatały się z występem iluzjonisty Oriano, który czarował razem z dziećmi.
Finałem ferii 2008 był Piracki Bal Przebierańców, na którym nie zabrakło piratów, księżniczek i jednego lwa. Prace plastyczne powstałe podczas ferii można oglądać w Galerii Akwarium Gdyńskiego.