2007

 

(06.12.2007, 08.12.2007, 09.12.2007)
Mikołajki w Akwarium Gdyńskim
Akwarium Gdyńskie przygotowało liczne atrakcje dla zwiedzających. Podczas wspólnej zabawy rodzice będą mogli przekazać Mikołajowi prezenty dla swoich pociech.
W czwartek (06.12.2007) dzieci odwiedzające Akwarium Gdyńskie spotkały Mikołaja rozdającego słodycze. W sobotę (08.12.2007) w Akwarium Gdyńskim będzie można spotkać Mikołaja. W godzinach w Galerii Akwarium Mikołaj rozdawał prezenty, najmłodszych zwiedzający bawili się również w licznych konkursach, grach i zabawach.
W niedzielę (09.12.2007) wystąpił Teatr Klapa, czyli Koperek i Kminek z przedstawieniem "Jak Paweł i Gaweł".

Nie zabrakło również Mikołaja rozdającego prezenty...
...oraz licznych zabaw i konkursów.


29.11.2007
Spotkanie Klubu Podróżników
W czwartek 29 listopada w Akwarium Gdyńskim, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników.
Temat spotkania: "Hawaje i San Francisco" - przedstawiła p. Weronika Kordyl.


15.11.2007
Spotkanie Klubu Podróżników
W czwartek 15 listopada o godzinie 17.30 w Akwarium Gdyńskim, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżników Akwarium Gdyńskiego. Bohaterem wieczoru był znany podróżnik, alpinista, polarnik, żeglarz, kajakarz Pan Michał Kochańczyk. Tematem spotkania była "Wyprawa do serca Afryki", pełna egzotyki podróż przez południowo-wschodnią Afrykę, od wybrzeży Oceanu Indyjskiego poprzez Tanzanię, Malawi do bagien północnej Zambii (Wyprawa z 2004 roku).

 05.10.2007
Spitsbergen - Arktyczna Europa
W pierwszy piątek października w Galerii "Akwarium" uroczyście otwarto wystawę fotograficzną Tomasza Raczyńskiego pod tytułem: "Spitsbergen - Arktyczna Europa". Wystawa objęta jest patronatem Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie.

 
24.09.2007
Nowe pracownie edukacyjne w Akwarium Gdyńskim
Od 24 września 2007 roku uczniowie będą mogli korzystać z kompleksu pomieszczeń edukacyjnych w Akwarium Gdyńskim. Inwestycję tą sfinansował Morski Instytut Rybacki w Gdyni przy finansowym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Akwarium Gdyńskie udostępniło zwiedzającym nowe pomieszczenia edukacyjne - Salę Przedszkolną, Eksperymentalną Pracownię Wody oraz Multimedialną Salę Ekologii Morza. Dzięki przeprowadzonej inwestycji, zaplecze dydaktyczne Akwarium Gdyńskiego stanowi obecnie pięć pomieszczeń wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny i laboratoryjny oraz pomoce dydaktyczne dla najmłodszych. Uroczystego otwarcia do konali Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Danuta Grodzicka-Kozak, Dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni Tomasz Linkowski.

 

 

Eksperymentalna Pracownia Wody jest przystosowana do prowadzenia zajęć pokazowych z zakresu chemii wody. Młodzież pozna systemy oczyszczania wody na przykładzie akwarium rafowego i słodkowodnego oraz samodzielnie wykona analizy wody pitnej.
Sala Przedszkolna została wyposażona w pomoce dydaktyczne, które podczas wspólnej zabawy pozwolą najmłodszym zdobyć wiedzę na temat zwierząt występujących w morzach i oceanach.
Multimedialna Sala Ekologii Morza jest przystosowana do prowadzenia zajęć warsztatowo-laboratoryjnych, przybliżających dzieciom i młodzieży środowisko Morza Bałtyckiego.
W nowych pomieszczeniach edukacyjnych realizowanych będzie ponad 30 tematów zajęć z zakresu ekologii morza i ochrony środowiska. Wśród nich znajdą się zajęcia laboratoryjne, projekcje filmowe, prezentacje multimedialne oraz zajęcia warsztatowe. Uczestnicy zajęć w Akwarium Gdyńskim poznają faunę i florę Morza Bałtyckiego, ekosystemy rafy koralowej, Antarktyki i Arktyki, sposoby rozmnażania zwierząt morskich, wykonają doświadczenia chemiczne i biologiczne. Uzupełnieniem bazy edukacyjnej placówki jest Sala Mokra, która została udostępniona zwiedzającym w czerwcu bieżącego roku.

 24.09.2007
Sala Mokra - Nowe ekspozycje Akwarium Gdyńskiego
Akwarium Gdyńskie otwiera nową salę ekspozycyjną - Salę Mokrą. Tu zwiedzającego od ryby nie oddziela szyba. Ciekawscy mogą włożyć rękę do odkrytego zbiornika i zaprzyjaźnić się z bałtyckimi płastugami czy jesiotrami. Projekt nowego parteru w Akwarium Gdyńskim powstał przede wszystkim z myślą o najmłodszych zwiedzających. W centrum Sali Mokrej znajdują się trzy odkryte baseny, w których pływają zwierzęta polskiej strefy przybrzeżnej Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Zwiedzający będzie mógł zanurzyć rękę w basenie, w którym znajdują się jesiotry, stornie, turboty, babki bycze, sandacze, okonie i jazgarze. Pozostała część nowej sali ekspozycyjnej stanowi 12 zbiorników, w których znajdują się drobne organizmy pochodzące z różnych stref klimatycznych, między innymi antenarius, krab dekorator, wężowidła, langusta, urodzony w Akwarium Gdyńskim rekinek bambusowy oraz krewetki i wężynki z wód bałtyckich. Dzięki nowej inwestycji Akwarium Gdyńskie zwiększyło powierzchnię o 56,30 m2. Sala Mokra składa się z 15 zbiorników o łącznej pojemności 3,3 m3 wody. Wszystkie elementy ekspozycji zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić dzieciom swobodne zwiedzanie.

Sala Mokra w Akwarium Gdyńskim to wynik długotrwałych obserwacji i analizowania doświadczeń innych placówek tego typu w Europie i na Świecie oraz reakcja na oczekiwania odwiedzających nas widzów. Wśród naszych gości niejednokrotnie zdarzają się osoby niewidzące lub słabo widzące. Baseny dotykowe to pierwszy w Polsce krok w stronę przybliżenia im nieznanego dotychczas świata zwierząt wodnych. Oferta Sali mokrej skierowana jest także do wszystkich gości chcących w sposób kulturalny i odpowiedzialny zetknąć się ze podwodnym światem Bałtyku bez ograniczających szyb. Mądry kontakt z elementami otaczającego nas środowiska dostarcza niezapomnianych przeżyć i sprawia, że wizyta nad Morzem Bałtyckim może być niezwykłą przygodą. Mając na uwadze ewentualne niebezpieczeństwa wynikające ze zbyt gwałtownych i czasami brutalnych prób kontaktów ze zwierzętami (wyjmowanie ich z wody, nieumiejętne dotykanie ryb etc), doświadczeni ichtiolodzy Akwarium Gdyńskiego cały czas monitorują zachowanie się zwiedzających w Sali Mokrej. Pracownicy ci pouczają i instruują o zasadach odpowiedzialnego kontaktu z żywymi zwierzętami oraz interweniują w razie przekroczenia zasad obowiązujących w naszej placówce. Wszystkie te działania mają na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa naszych zwierząt oraz zapewnienie komfortu zwiedzania i poznawania tej nietypowej jak na polskie warunki, ekspozycji. Należy również wspomnieć, że gatunki do basenów dotykowych nie zostały wybrane przypadkowo. Spotkać w nich możemy spokojne i niepłochliwe denne ryby o twardej skórze (płastugi, babki bycze) oraz hodowlane jesiotry szybko przyzwyczajające się do kontaktów z ludźmi. Te ostatnie znane są głównie posiadaczom oczek wodnych, w których to zwierzęta te stanowią wielką atrakcję dla oglądających je osób.01-03.06.2007

Żółwiowy Dzień Dziecka
Podczas pierwszego weekendu czerwca Akwarium Gdyńskie ma zaszczyt zaprosić wszystkie dzieci na "Dzień Dziecka z żółwiami". Świętować będziemy od piątku (01.06.2007) do niedzieli (03.06.2007) w godzinach 10:00 - 15:00.
Najmłodszych gości Akwarium Gdyńskiego będzie czekać moc atrakcji:
  1. Specjalnie przygotowane terraria z naszymi żółwiami;
  2. Terraria dotykowe, pozwalające bliżej poznać żółwie lądowe i wodno-lądowe;
  3. Dziecięca laboratorium chemiczne - piątek i sobota w godz. 11:00 - 15:00;
  4. Spotkanie z olbrzymim wężem dusicielem - pytonem tygrysim i możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia - godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00;
  5. Żółwiowa pracownia plastyczna dla najmłodszych;
Na czas trwania imprezy proponujemy specjalną promocje na bilety wstępu do Akwarium Gdyńskiego:
Dzieci do lat 4 - wstęp darmowy
Dzieci od lat 4 - bilet ulgowy
Dorośli - z każdym dzieckiem jeden opiekun wchodzi na bilet ulgowy


02.05.2007

Pionierzy polskiej fotografii podwodnej
W czerwcu w Akwarium Gdyńskim otwarto wystawę fotograficzną pt.: "Pionierzy polskiej fotografii podwodnej" przedstawiającą prace autorów: Witolda Zubrzyckiego, Stanisława Orzepowskiego, Piotra Frotowa, Michała Woźniewskiego, Lecha Nowicza, Jerzego Chomika.

 16.02.2007

Spotkanie Klubu Podróżników
Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w piątek 16 lutego o godzinie 17.00 w Akwarium Gdyńskim, Aleja Jana Pawła II nr 1.
Prezentację "PRZYRODA LOFOTÓW " przedstawi Adam Michalak.
Wstęp wolny.
Klub zaprasza do współpracy wszystkich podróżników (małych i dużych), aby podzielili się swoimi wrażeniami z podróży.


09.02.2007

Spotkanie Klubu Podróżników
Akwarium Gdyńskie zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Podróżników, które odbędzie się w piątek 09 lutego o godzinie 17.00 w Akwarium Gdyńskim, Aleja Jana Pawła II nr 1.
Prezentację "Wyspy Kanaryjskie - Teneryfa " przedstawi Małgorzata Matulaniec.
Wstęp wolny.
Klub zaprasza do współpracy wszystkich podróżników (małych i dużych), aby podzielili się swoimi wrażeniami z podróży.