4 SEAS - co to jest?

 

Projekt 4 SEAS skupia instytucje i organizacje zajmujące się problematyką morza każdego z krajów wchodzących w skład projektu, tj. Włoch, Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz Polski. Koncentruje lokalne środowiska i tematy związane z morzami otaczającymi Europę, tj. Z Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym, Morzem Północnym oraz Morzem Śródziemnym. Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu www.eu4seas.eu.

Cel
Celem projektu było przybliżenie wszystkich aspektów związanych z życiem morza i życiem nad morzem europejskim mieszkańcom lądu, poprzez liczne akcje, wydarzenia, warsztaty oraz ekspozycje stałe, które pojawiały się w Akwarium Gdyńskim w ciągu kilku miesięcy w 2009 roku.

Inauguracja

W sobotę 4 kwietnia 2009 roku odbyły się pierwsze zajęcia dla dzieci w ramach projektu 4 SEAS, pt: "Przygoda z europejskimi morzami". Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych poznały faunę i florę wszystkich 4 europejskich mórz, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego. Następnie, w formie warsztatów, zostały przedstawione skarby z Wielkiej Skrzyni Żeglarza dotyczące każdego z mórz, zebrane przez wszystkich uczestników projektu, tj. przez Anglików, Włochów, Ukraińców oraz nas, Polaków. Skarby te to przedmioty kojarzące się lub związane bezpośrednio z morzem, z życiem ludności i kulturą danego regionu nadmorskiego.

Zajęcia te, tym samym rozpoczęły cykl imprez, spotkań i warsztatów przewidzianych w projekcie na najbliższe 10 miesięcy. Wszystkie odbyły się w Akwarium Gdyńskim i o wszystkich informowano na bieżąco na stronie www.akwarium.gdynia.pl

     

     

     

     

5 sposobów na uratowanie morza
    1. oszczędzaj wodę i ogranicz ilość używanych detergentów
    2. wspieraj lokalne działania proekologiczne
    3. nie pozostawiaj po sobie śmieci tylko miłe wspomnienia
    4. oszczędzaj energię - używaj energooszczędnych żarówek, nie zostawiaj urządzeń w trybie "stand by".
    5. kupuj produkty rybne pochodzące jedynie z właściwie prowadzonych połowów.

Więcej o działaniach w ramach projektu 4SEAS:
Projekt międzynarodowy realizowany ze środków 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej