Notatki prasowe

19-27.11.2016

Tydzień Rekina


Po co tak w ogóle mówić o rekinach?
Na dźwięk wyrazu 'rekin' pierwsze skojarzenie większości z nas to krew, strach i groźna muzyka. Tymczasem taki obraz rekinów jest co najmniej błędny. Prawdopodobieństwo ugryzienia człowieka przez to zwierzę jest równie wysokie, jak porażenia piorunem. Jaka jest więc prawda o rekinach? Przyczyniają się do utrzymania prawidłowej równowagi biologicznej mórz, regulując liczebność populacji zwierząt. Są to ryby o ciekawym behawiorze. Zazwyczaj wolno osiągają dojrzałość płciową, długo żyją, a ich potomstwo jest nieliczne. Co więcej, można je spotkać także w naszym morzu! W zachodniej części Bałtyku zaobserwowano występowanie ponad 30 gatunków tych ryb.
Choć rekiny przetrwały na Ziemi ponad 400 milionów lat, dziś grozi im niebezpieczeństwo. Co raz większy popyt na dania kuchni azjatyckiej sprawia, że każdej minuty, w wyniku działalności człowieka, życie traci około 180 rekinów.
Można by pomyśleć, że Polska niewiele ma do powiedzenia w tej sprawie, jako państwo, w którego wodach te drapieżniki nie występują i nie są poławiane. Tymczasem mięso z płetwy rekina kupić można dziś w prawie każdym dyskoncie i hipermarkecie. A my, niestety, skrzętnie z tej możliwości korzystamy...

22-23.10.2016

Dni Otwarte Centrum Edukacji

O tym, że w Akwarium Gdyńskim można podziwiać zwierzęta mieszkające w naszych akwariach, wie każdy. Ale nie każdy słyszał o tym, że można tu też wziąć udział w zajęciach i samemu zbadać podwodne organizmy. Dni Otwarte Sekcji Edukacji to weekend, który umożliwia BEZPŁATNE* sprawdzenie na czym polega fenomen Centrum Edukacji AG, które co roku przyciąga na zajęcia prawie 40 tysięcy dzieci i młodzieży.
W tym roku przez skrzydło edukacyjne poprowadzi nas świat bajki. Programy inspirowane opowieściami znad Morza Bałtyckiego i relacją z podmorskiej podróży "Nautilusa" zawitają do laboratoriów. Magiczny świat krain lodowych i jej mieszkańców to temat przewodni w Sali Przedszkolnej. Czy z niegościnnymi krańcami świata ludziom kojarzą się tylko pingwiny, niedźwiedzie polarne i renifery... ? Dla tych, którzy chcą bliżej przyjrzeć się życiodajnemu związkowi chemicznemu o wzorze H2O pozostają odwiedziny w Eksperymentalnej Pracowni Wody.
Laboratorium Biologiczne - 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi
Tematem przewodnim będzie powieść Juliusza Verne'a
Zobaczymy perłopłata oraz latarnię Arystotelesa
Sprawdzimy jak szorstka jest skóra rekinów i jak ostre są ich zęby.
Łamigłówki, które należało będzie rozwiązać będą co najmniej tak trudne, jak zadania przed którymi stawała załoga Nautilusa
Multimedialna Sala Ekologii Morza - Zanurkuj w Bałtycką Krainę

Pod mikroskopami obejrzymy najpopularniejszych mieszkańców podwodnych łąk. Poznamy dno piaszczyste i muliste, nauczymy się rozpoznawać żyjące na nim małże, podwoje i nereidy. Dowiemy się jak odróżniać wapienie od granitów i piaskowców; poznamy bursztyn i legendy o nim.
Eksperymentalna Pracownia wody - Było sobie życie. w wodzie
Życie w kropli wody : zobacz to co niewidoczne - odkryj sekrety planktonu
Woda po użyciu: oczyszczamy i dajemy wodzie drugie życie
Dobre w nadmiarze szkodzi: życiodajne pierwiastki w nadwyżce. Jak detergenty wpływają na życie w wodzie?
Mokra statystyka: fakty o wodzie
Eksperymenty z wodą: poznaj wodę doświadczalnie. Zbuduj swoją cząsteczkę wody i sprawdź jej niezwykłe właściwości
Sala Przedszkolna - Kraina Lodu
Co tu dużo pisać. Będzie bajecznie!

24.04.2016

Dzień Ziemi


Dzień Ziemi to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu ekologicznym. W Polsce obchodzony jest od 1990 roku, ale swoimi korzeniami sięga do roku 1970, kiedy to na ulice Stanów Zjednoczonych wyszło około 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko.
Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy do wspólnego eksperymentowania w Akwarium Gdyńskim. Stań się naukowcem i sprawdź jak zachowania ludzi wpływają na zmiany zachodzące w środowisku. Tego dnia zapraszamy również do nietypowej pracowni plastycznej, w której wykorzystamy surowce wtórne oraz dary natury. Stwórz własną kartkę i powiedz czego życzysz naszej Ziemi! Twoje dzieło stanie się częścią naszej wystawy!
Udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu do Akwarium.

15-26.02.2016

Ferie pod Wodą


Ferie zimowe są czasem, w którym uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogą zaczerpnąć oddechu w przerwie od codziennych obowiązków. To też dobry okres na zregenerowanie sił przed kolejnym semestrem wytężonej pracy, a mało co ma takie zdolności przynoszenia ukojenia jak woda. Tegoroczne Ferie w Akwarium Gdyńskim to niezwykła podróż przez wszystkie oceany, odkrycie skrywanych przez nie tajemnic i okazja do poznania zwierząt żyjących pod taflą wody. Zajęcia mikroskopowe, plastyczne, zabawa przynosząca wiedzę przyrodniczą oraz bezcenny czas spędzany całą rodziną. To właśnie przepis Akwarium Gdyńskiego na udane ferie.

Więcej informacji >>

14-22.11.2015

Tydzień Rekina | Dni Otwarte Centrum Edukacji


Jedne z najchętniej odwiedzanych imprez organizowanych w Akwarium Gdyńskim to Tydzień Rekina oraz Dni Otwarte Centrum Edukacji. W tym roku obie imprezy zostały połączone, wskutek czego przez 9 dni, od 14 do 22 listopada, budynek Akwarium będzie przepełniony dodatkowymi atrakcjami.
Korzenie Tygodnia Rekina sięgają roku 2008, kiedy to w ramach koalicji Shark Allaince miłośnicy mórz z całej Europy rozpoczęli kampanię przeciwko wprowadzeniu zakazu finningu na naszym kontynencie. Dziesiątki tysięcy podpisów zebranych pod petycją poskutkowało i Parlament Europejski zakazał tego krwawego procederu. Jednak tradycja Tygodnia Rekina pozostała. To czas, kiedy lepiej poznajemy tajemnice tych fascynujących zwierząt: m.in. walczymy z mitami stworzonymi przez kinematografię, sprawdzamy jaka w dotyku jest skóra rekina, przyglądamy się rekinim zębom. Tydzień Rekina to też okazja do zwiedzenia pomieszczenia hodowlanego żarłaczy rafowych czarnopłetwych, które na co dzień nie jest dostępne dla turystów. Ponadto, w tym roku uczestnicy Tygodnia Rekina będą mogli wygrać „Dzień z życia akwarysty” czyli jednodniowy udział w karmieniu zwierząt i innych pracach wykonywanych przez opiekunów mieszkańców Akwarium.
Dni Otwarte Centrum Edukacji to możliwość zajrzenia do sal laboratoryjnych, w których rokrocznie prawie 40 tysięcy uczniów poznaje tajemnice podwodnego świata. To święto zarówno dla miłośników oceanu, jak i dla osób będących z biologią na bakier, którym lekcje przyrody przywołują złe szkolne wspomnienia. Świat oceanu jest przepiękny, tylko forma jego pokazania powinna zostać odpowiednio dobrana. Jak to robi Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego? Sprawdzić będzie można już w weekend 21 - 22 listopada.
Więcej informacji >>

07-10.05.2015

Dni Otwarte Funduszy Unijnych


Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich od 7 maja do 10 maja, w Akwarium Gdyńskim popołudniami (od godziny 15 aż do zamknięcia - godz. 19:00) bilet wstępu kosztował będzie jedyne 10 złotych.

Dodatkowo przez cały dzień przewodnik po Akwarium do wypożyczenia - bezpłatnie!

22.03.2015

Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego


Dla obywateli krajów nadbałtyckich, obecność plaż, czy morza jako takiego, jest na tyle oczywista, że w zasadzie nad tym faktem się nie zastanawiamy. Tymczasem mieszkamy nad wyjątkowym morzem, z którego (świadomie lub nie) czerpiemy korzyści każdego dnia. Warto jest sobie o tym przypomnieć, chociażby przy okazji zbliżającego się Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego. To święto, które obchodzimy tylko my - mieszkańcy krajów nadbałtyckich - aby uczcić najmłodsze i najsłodsze ze wszystkich mórz świata.
W niedzielę, 22 marca Akwarium Gdyńskie MIR-PIB razem z partnerami akcji, zaprasza do poznania dziedzictwa Morza Bałtyckiego - z biologicznego, historycznego i społecznego punktu widzenia.

31.01 - 15.02.2015

Ferie Zimowe w Podwodnej Metropolii


Trójmiejski ogród zoologiczny - Akwarium Gdyńskie - zaprasza na FERIE ZIMOWE w PODWODNEJ METROPOLII. Nie zawiedzie się ten, kto oczekuje solidnej dawki wiedzy i emocji! Tegoroczne Ferie z Akwarium to nie tylko program ramowy, czyli atrakcje przygotowane na dni powszednie, albowiem w zestawieniu weekendowym znalazły się warsztaty fotograficzne i muzyczne, spektakle teatralne, bal karnawałowy i konkursy. Zobacz elektryzujący świat ukryty pod taflą wody!
W cenie BILETU WSTĘPU zawarte są wszystkie atrakcje ferii. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc grupy zorganizowane proszone są o zgłaszanie chęci udziału w programie ferii drogą telefoniczną: +48 587 326 620.
Program ferii >>

06.12

Mikołajki


Mikołajki to zapowiedź świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji Akwarium Gdyńskie zaprasza do wspólnego wkroczenia w świąteczny klimat już w sobotę 6 grudnia.

Tego dnia poza drobnymi upominkami dla najmłodszych gości rozdawanymi przez Mikołaja, w Akwarium zabrzmią znane wszystkim świąteczne melodie. Do wspólnego muzykowania przy choince gości Akwarium zachęcać będą uczniowie Pierwszego Prywatnego Ogniska Muzycznego w Gdyni.

Ten wyjątkowy czas będzie też dla nas okazją do spotkania wszystkich członków KLUBU MŁODEGO ODKRYWCY MÓRZ tworzonego przez małych pasjonatów podwodnego świata.


Więcej informacji >>


18-19.10

Dni Otwarte Centrum Edukacji


Zapraszamy na Dni Otwarte Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, podczas których pokazujemy nasze zaplecza edukacyjne i preparaty kolekcjonowane przez naukowców Morskiego Instytutu Rybackiego-PIB na całym świecie przez wiele lat.


Więcej informacji >>


20-28.09

Tydzień Rekina oraz Dzień Europejskiej Współpracy


Podczas Tygodnia Rekina w Akwarium Gdyńskim można będzie poznać lepiej życie tych zwierząt, przyjrzeć się im z bliska i porozmawiać z ludźmi, którzy obcują z nimi na co dzień oraz wygrać rekinie nagrody.


Więcej informacji >>


21.01-22.02

Światowy Dzień Wody


Marzec to miesiąc, w którym kalendarz ekologiczny koncentruje się na tematach związanych z wodą. 22 marca cały świat obchodzi Światowy Dzień Wody, a mieszkańcy krajów nadbałtyckich dodatkowo koncentrują się wtedy na temacie ochrony Morza Bałtyckiego. Nic więc dziwnego, że na dni 21 - 22 marca Akwarium Gdyńskie przygotowało dodatkowe atrakcje.


Więcej informacji >>


20.01-02.02

Ferie w krainie Lodu i Ognia


Gdzieś na świecie kruszeją lodowce, w czumie przy ciepłej herbacie dzieci wsłuchują się w oddech renifera, na drzewach w Boliwii odpoczywają motyle… Tym razem wyruszamy w podróż do tych zakątków świata, gdzie obecny jest symboliczny lód i ogień. Nie zawiedzie się ten, kto oczekuje solidnej dawki wiedzy i emocji!
Start 20 stycznia!

Więcej informacji >>


6-7 grudnia

Mikołajki


6 i 7 grudnia Akwarium Gdyńskie obchodzi Mikołajki. W sobotę, 7 grudnia, naszych gości czeka wielka niespodzianka.


23-24 listopada

Otwarte Dni Sekcji Edukacji 2013


W dniach 23-24 listopada edukatorzy Akwarium Gdyńskiego zapraszają gości do zwiedzenia zapleczy dydaktycznych.

19-27 października

TYDZIEŃ REKINA 2013


W dniach 19-27 października Akwarium Gdyńskie organizuje Tydzień Rekina, podczas którego opowiemy o gatunkach rekinów znajdujących się w Akwarium Gdyńskich oraz o biologii i ochronie tych delikatnych drapieżników.