Nowe okazy

Wodne zwierzęta świata - zbiorniki "buty"


Na ekspozycji od sierpnia 2016

przygotowaliśmy dla Państwa nową ekspozycją 6 zbiorników prezentujących bezkręgowce oraz rekiny. Zbiorniki nazywane są "butami" ze względu na charakterystyczną formą, pozwalającą lepiej obserwował zwierzęta naszym gościom. W "butach" podziwiać Można młode rekiny marmurkowe (Atelomycterus macleayi), które rozpoczły życie w Akwarium Gdyńskim, a takżeniezwykłego rekina Wobbegonga (Orectolobus maculatus), pieszczotliwie nazywanego "Wobbi". Mimo, że wygląd ma niezwykle sympatyczny, jest to rekin, który atakuje z zaskoczenia i jest żarłoczny. Takiego podopiecznego lepiej nie głaskać! W zbiornikach zobaczyć Można także gatunek inwazyjnej rozgwiazdy tzw."korony cierniowej" (Acanthaster planci), która namnażając się zagrała życiu raf koralowych, ponieważ odżywia się polipami koralowców. podziwiać Można także fantazyjnie ubarwioną langustą (Palinurus versicolor) o długich czułkach pełniących liczne funkcje, skrzypłocza i łodzika - żywe skamieliny, a także kraba o charakterystycznych spłaszczonych czułkach przypominających łopaty - łopaciarza.


Ryby strzępielowate (Grammistes sexlineatus oraz Cromileptes altivelis)
ang. The Goldenstriped soapfish and Humpback grouper

Na ekspozycji od marca 2016


W zbiorniku z rekinem bambusowym podziwiać Można również dwa gatunki morskich ryb z rodziny strzępielowatych. Grammistes sexlineatus zamieszkuje rafy koralowe Morza Czerwonego, Oceanu Indyjskiego i Spokojnego, natomiast strzępiel panterka (Cromileptes altivelis) zachodni rejon Indopacyfiku.

Płaszczki (Neotrygon kuhlii)
ang. The Bluespotted stingray

Na ekspozycji od maja 2015

Pochodzi z Infopacyfiku. Często spotykana na dnie piaszczysto-mulistym, w którym lubi się zakopywał. Wystąpuje w pobliżu raf koralowych i kamiennych na głębokości 0-90m. odżywia się rybami i krewetkami.

Rekiny rogate (Heterodontus portusjacksoni)
ang. The Port Jackson shark

Na ekspozycji od maja 2015

Ten gatunek rekina rogatego odżywia się głównie bezkręgowcami, zwłaszcza jeżowcami, a także rozgwiazdami, wieloszczetami, ślimakami, krewetkami, krabami i drobnymi rybami. Jest to rekin jajorodny, samica składa 10-16 jaj rocznie. Samce dorastają maksymalnie do długości 105 cm, samice do przynajmniej 123 cm.

Mustelus (Triakis scyllium)
ang. The Smooth hound

Na ekspozycji od maja 2015

Rekiny żarłaczokształtne naleźćce do tego gatunku są rekinami żyworodnonymi. Młode rozwijają się w ciele matki, żywiąc się żółtkiem. Wystąpują w północno-zachodnim Pacyfiku (u wybrzeży Korei Północnej i Południowej, Japonii, Tajwanu i Chin). odżywiają się drobnymi rybami, skorupiakami i bezkręgowcami dennymi.

Nowe rogatnice (Balistidae)
ang. Triggerfish

Na ekspozycji od listopada 2014

Przedstawiciele rodziny rogatnic to zazwyczaj osobniki terytorialne i bardzo agresywne wobec intruzów. mogą również ugryźć nieostrożnego opiekuna. Zamieszkują rafy koralowe Indopacyfiku. mogą wydawał dźwięki przypominające �chrumkanie�. Chętnie ukrywają się w zakamarkach raf koralowych. Najczęściej odżywiają się bezkręgowcami dennymi i glonami. Nowe okazy znajdujące się na ekspozycji to m.in. Melichthys vidua czy Balistapus undulatus.

Trygon kolisty (Urobatis halleri)
ang. Round stingray

Na ekspozycji od listopada 2014

Jest to płaszczka znana z wód przybrzeżnych wschodniego Pacyfiku, gdzie jest pospolita. Dorasta do max. 30 cm. odżywia się głównie bezkręgowcami dennymi. Lubi chował się w łękach traw morskich. Nie jest poławiana komercyjnie ze względu na niewielką średnicą ciała i duży kolec na ogonie.

Guitarfish(Glaucostegos typus)
ang. Common shovelnose ray

Na ekspozycji od listopada 2014

Płaszczka ta należy do rodziny �rochowatych� po angielsku określanych mianem �Guitarfish� ze względu na kształt ciała. Jest poławiana komercyjnie dla mięsa w Azji i jako przyłów. odżywia się w dużej mierze krabami i krewetkami. Dorasta do około 270 cm długości. uważa się, że posiada najbardziej wartościowe płetwy ze wszystkich spodoustych. Ten gatunek jest zdolny do życia i rozrodu w wodach sąodkich.

Rurecznica(Aulostomus chinensis)
ang. Chinese trumpetfish

Na ekspozycji od października 2014

Rurecznica pochodzi z tego samego rzędu co koniki morskie i iglicznie. Zazwyczaj Można ją spotkać w okolicach raf koralowych, gdzie wisi pyskiem skierowanym w dą pomiędzy koralowcami. Poluje na drobne ryby i skorupiaki. Bywa, że pżywa za roślinożernymi rybami, by zaskoczyć potencjalną ofiarą.

Rekin "chodzłcy" (Hemiscyllium halmahera)
ang. Halmahera epaulette shark

Na ekspozycji od września 2014

Hemiscylium halmahera to gatunek odkryty w 2013 roku u wybrzeży Indonezji. Jest to ryba, która porusza się w niezwykły sposób jak na rekina, pomagają jej w tym płetwy piersiowe i brzuszne. Jest zupełnie niegroźna dla człowieka.

Pseudobalistes fuscus
ang. Blueline Triggerfish

Na ekspozycji od września 2014

Młode okazy tego gatunku są towarzyskie, jednak z wiekiem nabierają temperamentu. Dorosłe osobniki mogą być bardzo agresywne i skutecznie się bronić. żywe kolory żółtych linii młodych z wiekiem nikną i Ciało dorosłego osobnika jest całkowicie niebieskie.

Narodziny płaszczek

Na ekspozycji podczas Tygodnia Rekina (20-28.09.2014)

Latem tego roku w Akwarium Gdyńskim przyszły na świat małe płaszczki rzeczne. Relację z tego niezwykłego wydarzenia Można obejrzeć poniżej.

Rekin rogaty (Heterodontus francisci)
ang. Hornshark

Na ekspozycji od lipca 2014

Heterodontus francisci to rekin pochodzłcy i endemiczny dla Zatoki Kalifornijskiej. Dwie płetwy grzbietowe zdobią kolce, z których wyrabia się biżuterię. Nie jest poławiany gospodarczo, ale często jako przyłów, a także sportowo.

Bazyliszek pręgowany (Basiliscus vittatus)
ang. Brown Basilisk

Na ekspozycji od czerwca 2014

Bazyliszek pręgowany pochodzi z Ameryki łacińskiej. Dorosłe samce posiadają duży grzebień na głowie, samice złożony kaptur z tyłu głowy. Gatunek ten potrafi sprawnie skakać i biegać, nawet po powierzchni wody, stąd nazywany jest czasem bazyliszkiem "Jezusa".

Agama błotna (Physignathus cocincinus)
ang. Chinese water dragon

Na ekspozycji od czerwca 2014

Agama błotna urozmaica swoją dietą roślinną gryzoniami, ptakami, jajami, rybami, owadami lub innymi bezkręgowcami. Często wypoczywa na gałęziach nad wodę. W poczuciu zagrożenia spada do wody, gdzie może pozostał przez długi okres czasu.

Rafa pod lup�

Na ekspozycji od maja 2014

W miarą możliwości, pracownicy Akwarium Gdyńskiego starają się przygotowywał nowe ciekawe wystawy dla swoich gości. Od poczłtku maja Można oglądać ekspozycją szczególnych zwierząt raf koralowych, niezwykłych pod kątem wyglądu.
W zbiornikach soczewkowych, które działają jak lupy, Można przyjrzeć się dokładniej m.in. rybom skorpenowatym zaopatrzonym w kolce jadowe, takim jak Taenianotus triacanthus czy Ablabys taenianotus, które przypominają kształtem liście, Scorpaenopsis diabolus o wyglądzie iście szatańskim, Rhinopias eschmeyeri, który jest uznawany za jedną z najdziwniejszych ryb raf koralowych. Co więcej bliżej Można obejrzeć mureną wstążkową (Rhinomuraena quaesita), która przypomina karnawałową wstłęką oraz ryby z rodziny Pegasidae przypominające miniaturki skrzydlatych koni.


Xanthichthys auromarginatus
ang. Gilded triggerfish
Na ekspozycji od stycznia 2014

Ta rogatnica pochodzi z Indopacyfiku. Samce Można rozpoznać po niebieskiej brodzie oraz krawędziach płetw ozdobionych żółtą linią. Ryby te występują w małych grupach, podpżywają pod powierzchniż wody by odżywiać się zooplanktonem.

Pseudechidna brummeri
ang. Ghost eel, White ribbon eel
Na ekspozycji od stycznia 2014

Ta pozbawiona kolorów murena wstłękowa pochodzi z Indopacyfiku. Zazwyczaj zakopuje się w piasku. Jak inne mureny nie posiada łusek, za to wytwarza śluz chronićcy powierzchniż ciała przed pasożytami zewnętrznymi oraz uszkodzeniami ciała.

Pervagor janthinosoma
ang. Blackbar filefish
Na ekspozycji od stycznia 2014

Jest to jednorożek pospolity na obszarach bogatych w rafy koralowe. Przedstawiciele tego gatunku dobierają się w pary, choć zazwyczaj jeden z partnerów pozostaje w ukryciu.

Rozdymka per�owa (Canthigaster solandri)
ang. Blue spotted puffer
Na ekspozycji od stycznia 2014

Pięknie ubarwiony przedstawiciel rozdymkowatych, zamieszkujący rafy koralowe Indopacyfiku. odżywia się glonami, koralowcami, mięczakami, szkarąupniami, wieloszczetami, skorupiakami i mszywio�ami. Gatunek dość pospolity.

Arotron (Arothron hispidus)
ang. White-spotted puffer
Na ekspozycji od stycznia 2014

Ryby te zamieszkują rafy koralowe Indopacyfiku. Wystąpują pojedynczo. Ich mocne zęby złączone są na kształt dzioba. Skóra pozbawiona łusek pokryta jest silnie trującym śluzem zawierającym tetrodotoksynę. Trucizna kumulowana jest również w wątrobie i gonadach. Jak wszystkie rozdymkowate, zaniepokojone arotrony nadymają się osięgając niemal kulisty kształt.

Rozdymka walentynkowa (Canthigaster valentini)
ang. Valentinni's sharpnose puffer
Na ekspozycji od stycznia 2014

Rozdymka walentynkowa jest niewielką rybę o spokojnym temperamencie. Można ją spotkać na rafach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Jej zęby złączone są w strukturę przypominającą dziób.

Kostera rogata (Lactoria cornuta)
ang. Longhorn cowfish
Na ekspozycji od stycznia 2014

Kostera rogata to ryba o niezwykle zabawnym wyglądzie, na głowie posiada dwa wyrostki przypominające rogi. uważa się, że wyrostki pojawiły się u tego gatunku, by utrudniać pochłonięcie ryby przez polujące na niż drapieżniki. Jej Ciało pokryte jest pancerzem z płytek kostnych, które tworzł pudełkowatą formą.

Nowy dom koników morskich
Na ekspozycji od grudnia 2013

W przygotowanym zbiorniku znalazło się miejsce dla przedstawicieli ryb iglicznioksztaltnych takich jak: iglicznia Dunckerocampus dactyliophorus, pławikoniki Hippocampus reidi, czy brzytewniki Aeoliscus strigatus oraz szkarąupni: igielnika Diadema setosum i strzykwy Pseudocolochirus violaceus. Bajecznych kolorów w nowym domu dodaje pensetnik pomarańczowopręgi Chelmon rostratus.

Zimny Pacyfik
Na ekspozycji od grudnia 2013

Nowy zbiornik, umieszczony obok ośmiornicy olbrzymiej, prezentuje mieszkańców wód Północnego Pacyfiku. Ta część oceanu, choć chłodna i pozornie nieprzyjazna, bogata jest w liczne gatunki zwierząt, takie jak chitony, zębacze, babki, czy koralowce, które Można podziwiać na ekspozycji w Sali Wodne zwierzęta świata.

Cypraea tigris
ang. Tiger cowrie
Na ekspozycji od grudnia 2013

Jest to najbardziej znany i szeroko rozpowszechniony gatunek porcelanki w Pacyfiku. Ze względu na liczne wystpowanie, ślimak ten jest poławiany w celach handlowych, muszle tego gatunku turyści często zakupują jako pamiętką z wakacji.

Lucjan kaszmirski (Lutjanus kasmira)
ang. Bluestripe snapper
Na ekspozycji od listopada 2013

Ryby te zamieszkują rafy koralowe Indopacyfiku i Atlantyku. większe stada lucjanów spotkać Można np. w pobliżu wraków czy podwodnych jaskiń. Zjadają mniejsze ryby, krewetki, kraby, małe głowonogi, czasem glony. Ryby lucjanowate mają bardzo smaczne mięso - często są więc poławiane.

Lutjanus sebae
ang. Emperor red snapper
Na ekspozycji od listopada 2013

Charakterystycznie ubarwiona i osięgająca około 60 cm długości ryba. Zamieszuje wody zachodniego Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, również spotykana na Wielkiej Rafie Barierowej.

Murena wstłękowa (Rhinomuraena quaesita)
ang. Ribbon eel
Na ekspozycji od listopada 2013

Jest to murena w wyglądzie przypominająca wstążkę. Zamieszkują rafy koralowe, gdzie ukrywają się w zakamarkach lub zakopują w piasku. Dorosłe samce mają zdolność zmiany płci. Młode są ubarwione na kolor czarny, samice zmieniają kolor na żółty z niebieskim zabarwieniem w przedniej części ciała.

Kiełbomiecz (Ptereleotris evides)
ang. Blackfin dartfish
Na ekspozycji od listopada 2013

Ubarwione na piękny niebieski kolor kiełbomiecze zamieszkują rafy koralowe. odżywiają się drobnym zooplanktonem. Mają charakterystycznie powiększone płetwy grzbietową i odbytową. są to ryby występujące zazwyczaj w parach.

Siganus guttatus
ang. Orange-spotted spinefoot
Na ekspozycji od czerwca 2013

Ryby preferujące niższe zasolenie wody, spotykane wśród przybrzeżnych raf koralowych oraz mangrowców. Dorastają do około 40 cm. Piękne kolory ciała i sympatyczny wygląd, nie ówiadczł o bezbronności. płetwy zwierzęcia zaopatrzone są w kolce jadowe.

W�gorek ognisty (Mastacembelus erythrotaenia)
ang. Fire eel
Na ekspozycji od czerwca 2013

Ryba pochodzłca z Azji, uznawana za konsumpcyjną, choć coraz rzadziej spotykana. Aktywna głównie nocą, dzień spędza ukryta. Dorasta do 100 cm długości. żywi się larwami owadów, bezkręgowcami i małymi rybami.

Skrzypłocz (Limulus polyphemus)
ang. Horseshoe crab
Na ekspozycji od kwietnia 2013

żywy przykład tego jak wyglądały zwierzęta 350 milionów lat temu to skrzypłocz (Limulus polyphemus). Bardzo podobne do niego formy znajduje się w osadach pochodzących z Syluru. ponieważ w jego krwi zamiast hemoglobiny znajduje się hemocyjanina, krew skrzypłocza jest niebieska. Poza kolorem również właściwości skrzypłoczowej krwi są nietuzinkowe � działa bakteriobójczo. Testy z niej służą na przykład do sprawdzania jałowości sond kosmicznych. Mówi się, że angielska nazwa skrzypłoczy �atlantic horseshoe crab� odnosi się do wyglądu ciała tego zwierzęcia.

Brzytewniki (Aeoliscus strigatus)
ang. Razorfish
Na ekspozycji od kwietnia 2013

Mieszkające w wodach rafy koralowej brzytewniki (Aeoliscus strigatus) swoją nazwę zawdzięczają ułożonym wzdłuż linii brzucha płytkom kostnym. Poruszają się pływając pionowo, głową w dół. Gdy wyczują zagrożenie ustawiają się ostrą krawędzią brzucha w kierunku napastnika.