<
Akwaria morskie

Oceany i morza zajmują ponad 70% powierzchni kuli ziemskiej. Kryją w sobie tajemniczy świat zamieszkały przez rozmaite organizmy - od mikroskopijnych bakterii po rekiny i wieloryby. Część z nich żeruje w okolicy raf koralowych, gdzie zagęszczenie ryb morskich jest największe.
Sala Zostera

Wizytę w Akwarium Gdyńskim zaczynamy od nowej sali o nazwie Zostera umieszczonej na I piętrze budynku. Można tu zobaczyć organizmy Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która należy do obszarów chronionych Natura 2000. W zbiornikach znajdują się bezkręgowce, takie jak krewetki czy kraby, przedstawiciele licznie w Zatoce reprezentowanych ryb z rodziny ciernikowatych oraz babkowatych, iglicznie i wężynki, płastugi, a także ryby słodkowodne, które ze względu na niskie zasolenie również licznie bytują w Zatoce (szczupak, leszcz, okoń, sandacz, płoć).
Sala Zostera została zrealizowana w ramach projektu "Zostera" współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rafa Koralowa

Na I piętrze Akwarium Gdyńskiego mieści się sala Rafa Koralowa, w której można zobaczyć największą żywą rafę koralową w Polsce.
W największym zbiorniku na tym poziomie o pojemności 3000 litrów, można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe, jak np. przydacznie, strzykwy czy rozgwiazdy. Prezentowane ryby raf koralowych, zachwycają niezwykłymi kolorami i bogactwem kształtów. Zobaczyć tu można m.in. skrzydlice, błazenki, nadymki, garbiki, plataksy, ryby pokolcowate i ustnikowate, mureny i wiele, wiele innych gatunków.
Jednym z przedstawicieli biotopu rafy koralowej jest konik morski (Hippocampinae) - znak Akwarium Gdyńskiego i symbol tajemnic, które kryją się w wodach oceanów.

Koniki morskie to jedne z nielicznych ryb pływających pionowo. Sztuka ta udaje się im dzięki ruchom płetwy grzbietowej oraz wiosłującym płetwom piersiowym. Koniki kryją się w podwodnych łąkach oceanicznych, gdzie cienkim i chwytliwym ogonem czepiają się roślin. W obronie przed drapieżnikami pomaga im umiejętność dostosowywania barwy skóry do otoczenia. Koniki w Akwarium pochodzą z własnej hodowli. Zwiedzający mogą obserwować specyficzny sposób rozrodu tych ryb: samice składają ikrę do kieszeni inkubacyjnej samca, gdzie ikra rozwija się aż do momentu wylęgu.
Wodne Zwierzęta Świata

Na I piętrze znajduje się sala Wodne Zwierzęta Świata. Tutaj prezentowane są rozmaite zwierzęta zamieszkujące zimne głębie oceanu, przybrzeżne wody Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku. W sierpniu 2016 powstała nowa ekspozycja z 6 unikatowymi zbiornikami, w których podziwiać można ciekawe bezkręgowce oraz rekinki dywanowe przedstawione w ciekawej formie.

Przygotowaliśmy dla Państwa nową ekspozycję 6 zbiorników prezentujących bezkręgowce oraz rekiny. Zbiorniki nazywane są "butami" ze względu na charakterystyczną formę, pozwalającą lepiej obserwować zwierzęta naszym gościom. W "butach" podziwiać można młode rekiny marmurkowe (Atelomycterus macleayi), które rozpoczęły życie w Akwarium Gdyńskim, a także niezwykłego rekina Wobbegonga (Orectolobus maculatus), pieszczotliwie nazywanego "Wobbi". Mimo, że wygląd ma niezwykle sympatyczny, jest to rekin, który atakuje z zaskoczenia i jest żarłoczny. Takiego podopiecznego lepiej nie głaskać! W zbiornikach zobaczyć można także gatunek inwazyjnej rozgwiazdy tzw."korony cierniowej" (Acanthaster planci), która namnażając się zagraża życiu raf koralowych, ponieważ odżywia się polipami koralowców. Podziwiać można także fantazyjnie ubarwioną langustę (Palinurus versicolor) o długich czułkach pełniących liczne funkcje, skrzypłocza i łodzika - żywe skamieliny, a także kraba o charakterystycznych spłaszczonych czułkach przypominających łopaty - łopaciarza.


Przedstawicielami zwierząt żyjących w strefach wód przybrzeżnych i ciepłych, są np. seleny - ciepły Atlantyk, skrzypłocze - wody Atlantyku i Pd.-Wsch. wybrzeże Pacyfiku, strzępiel - przybrzeżne wody Indopacyfiku. Jeden z najmniejszych rekinów świata - rekinek marmurkowy, zamieszkuje płytkie wody przybrzeżne Atlantyku.